امروزه بسیاری از افراد خرید خود را از سایت های اینترنتی وصفحات اینستاگرامی می خرند، آیا این روشی مطمئن برای خرید است؟

بله مطمئن است، اما به خرید خود شک کنید!
اول می رویم به سراغ صفحات اینستاگرامی، هستند صفحات معتبری که ادکلن ارجینال را به فروش می گذارند (instagram.com/perfum_gallery برای مثال) ولی تعدادشان انگشت شمار است. باقی صفحات فاقد اعتبارند.  

فرض کنید از یکی از صفحات غیر معتبر ادکلنی بخرید، چه تضمینی هست که ادکلن را برای شما بفرستد؟ هیچ! اصلا فرض کنید ادکلن را برای شما فرستاد و شما دیدید که ادکلن تقلبی است، به کجا می توانید شکایت کنید؟ هیچ کجا!

اما در مورد وبسایت های اینترنتی قضیه فرق می کند. سایت های فروشگاهی معتبر موظفند که نماد اعتبار الکترونیکی از دولت بگیرند و اگر سایتی نماد اعتماد الکترونیکی داشت، اگر ادکلنی از آن ها خریداری کردید و ادکلن قلابی از آب در آمد می توانید از آن سایت شکایت کنید.
نماد اعتبار الکترونیکی به این شکل در زیر سایت باید وجود داشته باشد
*سایت پرفیوم گالری با داشتن نماد الکترونیک دو ستاره اصالت کالای خریداری شده را تضمین می کند*
اما نماد اعتماد الکترونیک هم گاهی کافی نیست.
برای مثال، دیجی کالا قطعا معتبرترین فروشگاه اینترنتی ایران است. اما در زیر توضیح میدهیم چرا خرید ادکلن از دیجی کالا ریسک بزرگی است.
دیجی کالا در اوایل زمانی که ادکلن می فروخت، خودش ادکلن می خرید و در انبارش می گذاشت و می فروخت. در آن زمان میشد مطمئن بود که ادکلنی که از این سایت می خرید اصل است. اما در وضعیت فعلی دیجی کالا به سایت پلیس مارکت تبدیل شده است. پلیس مارکت به سایت هایی کفته می شود که خودشان جنس را انبار نمی کنند و سایت آن ها میزبانی است برای سایر فروشندگان. وقتی شما کالایی از یک پلیس مارکت می خرید آن سایت کالای مورد نظر شما را از فروشگاه دیگری می خرد و برای شما ارسال میکند. البته سایت پلیس مارکت اصالت کالا را برای شما تضمین می کند.
اما باید بدانید که گروهی از ادکلن های تقلبی (که به آن ها های کپی می گویند) به شدت شبیه به ادکلن اصل هستند و تفاوتش را فقط فروشندگان حرفه ای و ادکلن باز های قدر می دانند
بیایید یکی از معروف ترین ادکلن های مردانه را که دیجی کالا برای فروش گذاشته را بررسی کنیم. ادکلن لالیک انکر نویر (لالیک مشکی) گزینه ی مناسبیست.
قیمت جهانی ادکلن لالیک انکر نویر بیش از 25 دلار است. با یک سرچ ساده در فروشگاه های معتبر جهانی می توانید این عدد را تخمین بزنید. در تاریخی که این متن نگاشته می شود (99/7/20) قیمت دلار در بازار ایران حدودا 31 هزار تومن است. خب با یک حساب سرانگشتی می شود فهمید قیمت ادکلن لالیک انکر نویر در بازار ایران باید چیزی حدود بیش از 750 هزار تومان باشد. در همین تاریخ ما قیمت ادکلن لالیک انکر نویر را در دیجی کالا چک کردیم. 330 هراز تومان!

خب قطعا این ادکلن با این قیمت تقلبی است و خرید آن از دیجی کالا چیزی جز دور ریختن پول نیست. البته این مثال به این معنا نیست که همه ی ادکلن های دیجی کالا تقلبی هستند. ولی هشدار ما به شما این است: در خرید خود شک کنید.
پس در جریان باشید که هر ارزانی بی دلیل نیست

بطور کلی سعی کنید خرید اینترنتی را از سایت هایی که قیمتشان منطقی است و نزد شما اعتبار دارند خریداری کنید در ضمن اطمینان حاصل کنید که آن سایت نشان نماد الکترونیکی داشته باشند